K předmětu podnikání (účelu právnických osob)

Předmět podnikání nebo činnosti obchodní korporace je současně podle § 25 odst. 1 písm. b) z. v. r. skutečností povinně zapisovanou do obchodního rejstříku. Přitom každý údaj, jenž má být zapsán do veřejného rejstříku, musí v souladu s § 19 z. v. r. vyplývat z obsahu listiny, která je k návrhu na jeho zápis doložena. Do obchodního rejstříku lze zapsat jako předmět podnikání nebo činnosti jen činnosti, které jsou uvedeny v zakladatelském právním jednání.

Vymezení předmětu podnikání ve společenské smlouvě

Společníci či členové obchodní korporace mohou předmět podnikání vymezit odlišně, než jak jednotlivé činnosti vymezuje živnostenský zákon. Do obchodního rejstříku se podle § 25 odst. 1 písm. b) z. v. r. zapisuje předmět podnikání nebo činnosti obchodní korporace, nikoli označení živnosti. Je věcí živnostenského úřadu, aby předmět podnikání určitě a srozumitelně vymezený ve společenské smlouvě podřadil pod příslušnou živnost uvedenou v živnostenském zákoně, a určil, zda k takto vymezenému předmětu podnikání postačí (z pohledu veřejnoprávní úpravy) splnit všeobecné podmínky podnikání (a jde tedy o živnost volnou), anebo zda jde o živnost vázanou, řemeslnou či koncesovanou, a společnost musí splnit i další (zvláštní) podmínky určené zákonem.

Ujednání stanov, z kterého vyplývá, že předmětem podnikání akciové společnosti je výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, je neurčité (NS 27 Cdo 3549/2020).

Budeme Vám nápomocni s výběrem předmětu činnosti Vašeho podnikání i výběrem činností pro živnostenské oprávnění.