Budeme od Vás potřebovat výpis trestního rejstříku, předložení dokladu totožnosti.
Pro výkon funkce se přiměřeně použijí ustanovení o příkazu podle občanského zákoníku. To však nebrání tomu, aby smlouva o výkonu funkce měla vlastní úpravu, nikoli však vez vtahu ke kogentním ustanovením zákona upravujícím práva a povinnosti členů volených orgánů. Smlouva o výkonu funkce není povinná. Člen voleného orgánu má právo na odměnu, byla-li sjednána ve smlouvě o výkonu funkce. Smlouvu o výkonu funkce schvaluje nejvyšší orgán.
Statutární orgán společnosti představuje jednatel. Vždy nejméně jeden, ale i více jednatelů, přičemž, každý společnost zastupuje samostatně, ledaže by společenská smlouva (zakládací listina) stanovila, že jednatelé tvoří kolektivní orgán, k právnímu jednání je vyžadováno společné jednání více jednatelů.
Statutární orgán je zákonem stanoven jako kolektivní, nicméně stanovy mohou určit, že je jednočlenný.
Statutárním orgánem v monistické struktuře je správní rada, v dualistické struktuře představenstvo.
Členové tvoří kolektivní orgán, kde každý člen zastupuje společnost samostatně, ledaže zakladatelské právní jednání vyžaduje společné jednání více členu.
Zakladatelské právní jednání může připustit rozhodování per rollam.
Členem statutárního orgánu může být zvolena i jiná právnická osoba. Ta současně zmocní jednu fyzickou osobu, aby ji při výkonu této funkce zastupovala. Bez toho nelze právnickou osobu zapsat jako člena voleného orgánu do obchodního rejstříku. Zmocněná fyzická osoba musí splňovat požadavky, jako by byla sama členem voleného orgánu.
Člen statutárního orgánu je povinen jednat s péčí řádného hospodáře, což v sobě obsahuje zejména povinnost loajality a povinnost řádného výkonu funkce Jde o osobní povinnost člena voleného orgánu, proto ji nelze přenést na jinou osobu. Porušení této povinnosti může založit povinnost hradit újmu způsobenou společnosti porušením péče řádného hospodáře, mimo jiné i uhradit reflexní škodu na podílu společníkům. V určitých situacích může způsobení škody vést k povinnosti hradit pohledávky 3. osoby z titulu tzv. ručitelského závazku člena statutárního orgánu.
V případě úpadku společnosti, odpovědnost za škodu (nikoli ručitelský závazek) vůči věřiteli může členu statutárnímu orgánu i z dalších důvodů, např. nepodal-li insolvenční návrh.
Společnost s ručením omezeným dozorčí radu vytváří pouze dobrovolně, a sice ve společenské smlouvě (zakládací listině). Zvláštní zákon vyžadovat zřízení dozorčí rady i u této společnosti.
Akciová společnost povinně zřizuje dozorčí nebo správní radu.
Člen dozorčí rady volený zaměstnanci, musí být zaměstnancem v pracovním poměru.
Další osobou vedle člena statutárního orgánu (jednatele, člena představenstva atd.), která může podnikatele zastupovat na základě zvláštní plné moci ve všech právních jednáních při provozu závodu je prokurista. Tuto skutečnost je třeba zapsat v obchodním rejstříku.
Prokurista je vedle jednatele další osobou, která je v určitých směrech oprávněna jednat za společnost navenek. Jakkoliv se pravomoci jednatele a prokuristy společnosti s ručením omezeným mohou do jisté míry překrývat, rozdíl mezi těmito dvěma instituty je nesporný. Prokuristou může být fyzická osoba svéprávná, jednající rovněž s péčí řádného hospodáře. Pokud to není v udělené prokuře výslovně stanoveno, prokurista není oprávněn zcizovat nemovité věci a zatěžovat je (tzv. prokura základní).