Budeme od Vás potřebovat předložení dokladu totožnosti.
Společníkem nebo akcionářem zpravidla může být fyzická i právnická osoba. Společník může, ale nemusí být členem řídicího orgánu. Podíl ve společnosti je převoditelný a přechází na právní nástupce.
Společnicí nerozhodují o všech záležitostech společnosti, pouze o těch významnějších.
Osobně se nemusí podílet na činnosti společnosti, ovšem při zahájení podnikání musí vložit do společnosti peníze nebo jiný majetek. Za jim náleží majetková práva, což je právo na podíl na zisku a jiných vlastních zdrojích, právo na podíl na likvidačním zůstatku, právo na vypořádací podíl a právo na zachování podílu na základním kapitálu.
Částka k rozdělení se dělí mezi společníky s.r.o. v poměru jejich podílů (nestanoví-li společenská smlouva jiný poměr). Mezi akcionáře se zisk dělí v poměru jmenovité (účetní) hodnoty akcií (nevyplývá-li ze stanov něco jiného).
Společníci zásadně neručí za dluhy společnosti a ani nejsou povinni uhrazovat ztrátu. Případné dluhy společníků mohou být hrazeny z výnosu ze zpeněžení podílu např. v exekuci či insolvenčním řízení.
I vůči společníků platí povinnost loajality, tzn. chovat se čestně ke společnosti. Společník má právo účastnit se na řízení společnosti, její kontrole a rozhodování o jejích záležitostech.